Yükleniyor...

28 Şubat 2018
Şubat Ayında Neler Oldu?
Şubat Ayında Neler Oldu?

Günümüzde bulunan işlerin %45’i bilgisayar sistemleri tarafından yapılabilir olduğu bilinmekte. Dünya Ekonomik Forumu yaptığı açıklamada, günümüzde okula yeni başlamış kişiler iş hayatlarına atıldığında şu anda bulunmakta olan iş çeşitlerinin çoğu artık olmayacak. Ama bu duruma kötü değil iyi yönden de bakmak gerekir. Çünkü yeni teknoloji aynı zamanda yeni iş imkanları da demek oluyor.

İzlanda ve İngiltere iklim değişikliği konularında büyük projelere el atmaya başladılar. Özellikle İzlanda, tarım alanları yaratmak için zamanında yaptığı orman kıyımlarını bu projelerle hafifletmeye çalışıyor. Benim en çok hoşuma gidenlerden biri ise drone ile ağaçlandırma sistemi oldu.

TÜİK, Türkiye nüfusu hakkında yeni veriler açıkladı. Bu verilere göre artık 80 milyon 810 bin 525 kişiyiz. Nüfus 2017 yılında bir önceki yıla göre 995.654 kişi artmış oldu. Buna göre %52,2 erkek nüfus varken, kadın nüfus 40 milyon 275 bin ile %49,8’lik yer kapladı. Ayrıca İstanbul nüfusu 15 milyon 29 bin 231 ile %18,6’lık bir kısmı temsil ediyor.

Ayrıca son bir yıl içerisinde Türkiye’den göç eden milyoner sayısı 6 bin. Azımsanamayacak kadar fazla. Peki nereye gitti bu milyonerler?

Max Planck Enstitüsü araştırmacıları, vücut içinde gezebilecek robotları icat ettiler. Bu küçük robotlar, vücut içerisinde gezme,zıplama ve yüzme gibi hareketler yaabilecek. Örneğin, ağrı olan ya da ilacın gerektiği bölgeye daha hızla ulaşabilecek ve tedaviyi hızlandırabilecek.

Son zamanlarda hava kirliliği durdurulamaz bir halde artıyor. Çin, bu konuda bir hava temizleme kulesi inşa edip, test etmeye başladı. Xian şehrinde bulunan bu kule ile günde 10 milyon metreküpten fazla hava temizleniyor.

Sürücüsüz araç olan Nuro 92 milyon $ yatırım aldı ve kargo sektörüne girmek için hızlı adımlar atmaya başladı.

Kopan uzuvlarını yeniden tüm yapısıyla yenileyen, zarar gören iç organlarını tedavi eden ve yaralarını sanki hiç olmamış gibi düzelten aksolotl adlı semender türünün genomu deşifre edildi. Bakarsınız ileride insanlara yönelik güzel işler çıkarılmasında kullanılabilir.

12 yıllık Twitter, 2017’nin son çeyreğinde ilk kez kar açıkladı. Bu çeyrekte 91 milyon $ kar eden şirketin yıllık zararı ise 108 milyon $.

Dünya ticaretinde en çok ithalatı ve ihracatı yapılan 18 ürün ve lider ülkeler araştırmasını aşağıdaki grafikte bulabilirsiniz. Kaynak:BusinessHT

197 ülkede, turistler en çok nereleri ziyaret etti? Peki ziyaret sebepleri nelerdi? 38,6’lık bir yüzde ile doğal güzellik ön planda.

Posted in GündemTaggs:
Write a comment