Yükleniyor...

31 Ocak 2018
Ocak Ayında Neler Oldu?
Ocak Ayında Neler Oldu?

Bir süredir hastalıklarıyla mücadele eden duayen Münir Özkul ve Mimar denince akla ilk gelen isim olan Aydın Boysan’ı kaybettik.

2017’nin en çok satan teknolojik ürün listesi ortaya çıktı. Liste açıkçası beni şaşırtmadı. Listeye göre; 223 milyon adet iPhone, 33 milyon Samsung Galaxy S8 ve Note 8, 24 milyon Amazon Echo Dot, 20 milyon Apple Watch ve 15 milyon Nintendo Switch satıldı.

2018 yılının en çok beklenen cihazları arasında konuşulmaya başlananlar ise; iPhone X2, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy X, iPad Pro X, LG G7 oldu.

NVIDIA şirketi yaptığı iş birlikleriyle dikkat çekti. İlk olarak yeni otonom şirketi Aurora’ya teknik destek verme anlaşması yapıldı ki bu firma Volkswagen Group ve Hyundai ile anlaşma imzalamıştı. NVIDIA ayrıca Volkswagen ile anlaşarak I.D. Buzz van için yapay zeka desteği sunacak.

Amazon şirketi önceden filmlerde izleyip keşke gerçek olsa dediğimiz bir teknolojinin patentini aldı. İnternet üzerinden aldığımız kıyafetin üzerimizde nasıl durduğunu görmemizi ve buna göre alışveriş yapmamızı sağlayan ayna teknolojisi oldukça önemli bir buluş. Ortamın sanal bir modelini çıkartmak için bir çok kamera, projektör ve ekran kullanıyor. Doğrusu alışveriş sevmesem de nasıl çalışacağı hakkında merak uyandırdı.

Tabi aynı zamanda teknoloji denince aklıma gelen ilk firma olan Samsung ilginç bir patent aldı. Çift taraflı ekran teknolojisi ile telefon üretimi yakın gibi duruyor. Belki de Samsung Galaxy X böyle bir ürün olur. Yeni ekran teknolojisi oldukça değişik çünkü hem ön hem yan hemde arka tarafı kapsayan bir dokunmatik ekran. Resme bakınca uygulama ifadelerini görmek mümkün.

İlginç mimari yapılara meraklıysanız, Arc Daily tarafından 2017 yılının en güzel mimarlık fotoğraflarını incelemelisiniz.

Black Mirror 4. Sezon 3. Bölüm’de bir kaç teknoloji ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan biri ise sokakta otonom şekilde bulunan perakende satış yapan bir araç. İzlerken ilginç gelmişti ama şimdi gerçek oluyor. Toyota e-Palette konseptini CES 2018 ‘de duyurdu. 2020 yılı için Amazon, Uber ve Pizza Hut anlaşmış bile.

CES 2018’de tanıtılan bir diğer otomobil teknolojisi ise Nissan tarafından geliştirilen brain to vehicle oldu. Açıkçası aracı zihinle etkileşime sokmak ilginç bir fikir.

Freedom House tarafından Dünya Özgürlük Haritası paylaşıldı. Bu haritada 195 ülke arasında 49 ülke özgür olmayanlar arasında yer alıyor. Bilin bakalım 49 ülke içerisinde kim var…

20 Ocak akşam saatleri itibariyle TSK, Afrin’e Zeytin Dalı ismini verdiği bir operasyon başlattı. Zeytin dalı harekatı, BM 51. maddesine uygun olarak (meşru müdafaa hakkı) başlatıldı ve PKK / PYD / YPG ve DAEŞ’e yönelik ulusal güvenliği korumak amaçlı yapılan operasyondur.

Umut Vakfı, Türkiye Cinayet Haritası hazırladı. 2017 yılı 2016 yılına göre yüzde 28’lik bir artış sergileyerek şiddet açısından nereye gidiyoruz dedirtti. Başlı başına olumsuzluk içeren haritada ise en olumsuz bölge Marmara oldu.

Posted in GündemTaggs:
Write a comment