Yükleniyor...

31 Mayıs 2018
Mayıs Ayında Neler Oldu?
Mayıs Ayında Neler Oldu?
  • iPhone X artık üretilmeyecek. Kullanıcıların yüksek fiyatlı telefonlara ilgi göstermediği için satışının oldukça az olduğu telefon satılmaya devam edecek ancak yeni bir seri çıkartılmayacak.

  • Malezya seçime gitti ve sonuç 60 yıldır iktidarın kaybetmesi oldu. 92 yaşında olan Mahathir Muhammed 222 sandalye bulunan mecliste 115 milletvekili ile seçimi aldı. Kaybeden eski başkan ise devlet yatırım fonundan 700 milyon $’ı üzerine geçirmekle sıçlanıyor.
  • TÜİK, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre araştırma yaptı. Ortalama hane halkı büyüklüğü en fazla olan il 6,4 kişi ile Şırnak olurken, en küçük iller 2,7 kişi ile Tunceli, Eskişehir ve Çanakkale oldu. Yaşamakta olduğum Kırklareli ise 2,9 kişi. Araştırma da diğer bilgileri görmek isterseniz: TÜİK.

  • Google yeni bir etkinlik düzenledi. Şirket, her yıl olduğu gibi bu yılda yakında çıkarmayı düşündüğü teknolojileri tanıttı. Google 2018 I/0 etkinliğinde ise en dikkat çekici teknoloji, Google Duplex oldu. Şirket, bizim için randevu alıp, karşı tarafa robot olduğunu belli etmeyen bir yapay zeka geliştirdiğini gösterdi. Bence oldukça şaşırtıcı bir etkinlik oldu. Etkinlikle ilgili kısa bilgiler içeren videoyu izleyebilirsiniz.

  • Küba başkenti Havana’dan kalkan Boeing 737 tipi yolcu uçağı düştü. 3 kişi yaralı olarak kurtuldu ancak ne yazık ki 110 kişi hayatını kaybetti.
  • TÜİK, “İstatistiklerle Gençlik” adlı bir rapor yayımladı. Bu raporda, 15-24 yaş arasındaki gençlerin nüfusa oranı %16,1. Araştırmaya göre, genç nüfus ilerleyen yıllarda azalacak. En düşük genç oranı Muğla’da (%13), en çok genç nüfus oranı ise Hakkari’de  (%25,6).

  • UEFA Şampiyonlar Ligi Finali oynandı. Final, Ukrayna Kiev’de bulunan NSC Olimpiyskiy stadında oynandı. Maç tam bir trajediyle başladı. Önce maçın yıldızı olması beklenen Mohamed Salah sahayı 30. dakikada ağlayarak terketti. Sonra ise 37. dakikada yine ağlayarak çıkan Daniel Carvajal oldu. Real Madrid’in 3-1 yendiği Liverpool kalecisi ise iki tane hatalı gol yiyerek damga vurdu ve maç sonu ağlayarak o da özür diledi. Goller, Real Madrid adına 51’de Karim Benzema, 64 ve 83’te ise Gareth Bale tarafından atıldı. Liverpool’un 55. dakikada skoru 1-1’e getiren golünü Sadio Mane attı. Açıkçası hiç beklediğim gibi bir final olmadı. Ağlanmasıyla meşhur bir final olarak kaldı.

Posted in GündemTaggs:
Write a comment