Yükleniyor...

2 Şubat 2018
Kırklareli’den Değerli Adımlar
Kırklareli’den Değerli Adımlar

Uzun zaman sonra tekrar yazmaya başlamak keyif verici olacak. Buna yaşamayı sevdiğim Kırklareli’nden bahsederek başlamak istiyorum. İş bulma konusu haricinde (ki bu sebep buradan ayrılma zorunluluğu getiriyor) çok sevdiğim, doğup büyüdüğüm ve ayrılmayı istemediğim güzel kent Kırklareli 2018 yılına güzel adımlar atarak girdi. İlk olarak Atatürk’ün Evi açıldı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te doğduğu evin aynısı yapıldı.

Üstelik en güzel ve gurur verici noktası ise herhangi bir yardım almadan ve halkın katkılarıyla beraber inşa edilmesidir. Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun hem yapılış aşamasında hemde yapıldıktan sonra açılış sürecine kadar olan süreçte bu ev üzerine çok düştüğünü bir kaç kez işitmiş oldum. O olmasa bu adımı atan başka bir başkan beklemek zorunda kalacaktık. Kendisine bir Kırklarelili olarak teşekkür ederim. Görür mü görmez mi onu bilemem ama olsun. Selanik’te gezme şansınız yoksa kesinlikle burayı ziyaret etmelisiniz. Gerçekten o gurur verici hissi yaşıyorsunuz. Hele önünde 39 metre yükseklikte gururla dalgalanan bayrak ile beraber müthiş bir hissiyat. Yazıya denk gelip gezmek isteyen olursa diye belirtmek isterim ki ev Pazartesi harici her gün 9.30 ile 17.30 arası açık. Boşa demiyoruz, “Kırklareli’de yaşayanların kalbi Mustafa Kemal diye atar”.

Bir diğer güzel gelişme ise Lüleburgaz ilçesinde gerçekleşti. Ben bisiklet ile gezmeyi çok seven birisi olarak özellikle bu gelişmeye ayrı bir sevindim. Avrupa Birliği projesi olan “Bisikletlerimizle iklim değişikliğine karşı mücadele ediyoruz” kapsamında 3 adet Bisikletli Taksi yaptırıldı. Bu bisiklet taksiler 8 ay süresince ücretsiz hizmet verip sonrasında ise uygun bir fiyata hizmete devam edecekler. Sayılarının artacağı kesin. Pedalları çevrildikçe şarj olması ve zorlanıldığı anda elektrikli kısmının devreye girmesi oldukça önemli. Küresel iklim değişikliğine karşı atılan bu tür adımlar beni sevindiriyor. Umarım bu tür projeler etkili olması kaydıyla daha da artarak devam eder.

Posted in KırklareliTaggs:
Write a comment