Yükleniyor...

30 Haziran 2018
Haziran Ayında Neler Oldu?
Haziran Ayında Neler Oldu?

Dikkatimi en çok çeken ve ilgiyle takip ettiğim konuları not ettiğim “Gündem” kategorisinde Haziran’a geldik ve bu ay çok yoğun geçti.

ABD ne yazık ki ekonomiyi etkileyecek hareketlere devam etti. AB ülkelerine, Meksika ve Kanada’ya karşı ithal alüminyum ve çelikte uygulanmak üzere yüksek gümrük vergileri getireceğini belirtti.

İspanya parlamentosunda yapılan güven oylaması sonucunda Başbakan Mariano Rajoy kaybetti ve sonucunda hükümet düştü. Yolsuzluk iddiaları sonucu Halk Partisi üyeleri hakkında gensoru önerisi verilmişti.

Çinde uygulanmaya başlayan sosyal kredi sistemi yeni olmasına rağmen bir çok yolculuğa engel oldu. Kredisi düşük olan kişilerin seyahat etme hakkı, bankalardan kredi alma, otel gibi yerlerde konaklama ve hatta internet hızı hakları engellendi. Bu tip bir uygulama aslında bir çok ülkede gerçekleşmeli. Böylece kim nerede nasıl davranabileceğini bilir. Toplu taşımada hakaret, teciz gibi suçlar işleyenlerin bu haklarından uzaklaştırılması iyi bir durum olur.

Venezuela hiperenflasyon ile boğuşuyor. Yıllık enflasyon son açıklamalara göre 13 bin 779 sınırında. IMF ise beklentisini 13 bin 860 olarak açıkladı.

IMF Enflasyon Beklentisi

Kanada esrarın yasak olmadığı ilk G7 ülkesi oluyor. Keyif amaçlı esrar kullanımı yasallaştırılıyor. Kanada Hükümeti bu düzenlemeler sonucunda esrarın gençlere ulaşmasının zorlaştırılacağını ve satışını yapan örgütlerin engelleneceğini düşünüyor. Sıkı denetim yaparak satışı yasallaştırmak ne kadar mantıklı olacak göreceğiz.

Sürekli artarak ilerleyen araç sayısından sonra sokaklar çekilmez hal alıyor. Beğendiğim bir uygulama Madrid şehrinde uygulanıyor. Bazı bölgelere sadece yayalar girebiliyor. Yine bir güzel madde, Madrid şehrinde yaşamıyorsanız şehir merkezinde araç süremeyeceksiniz ve taksi ya da toplu taşıma araçlarına binilecek.Bunun ülkemizde de başlaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi imkansız.

Bilindiği üzere Kuzey Kore ve ABD halen fiili olarak savaştalar. Ancak 12 Haziran günü Singapur’da Donald Trump ve Kim Jong-un bir araya geldi. Bakalım bu sürece dek birbiriyle sürekli atışan bu ikilinin barış havası ne kadar sürecek.

2030 yılında çıkması beklenen Lamborghini Terzo Millennio’da elektrik depolayacak piller yer almayacağı gündeme geldi. Enerji aracın karbon fiber olan gövdesinde saklanacak. Büyük piller taşıyan bir aracın süper spor araç olamayacağı tasarımcılar tarafından söyleniyor.Bu yüzden pil deposu yok. Tasarım kesinlikle harika. 

Günümüzde her geçen gün saklanması gereken veri sayısı artıyor. Veri merkezlerinin kendileri için ayrı büyük miktarlar harcanırken serin tutulması için de büyük miktarlar harcanıyor. Microsoft bir çözüm geliştirerek 864 sunuculu veri merkezini İskoçya açıklarında denizin dibine indirdi. Elektriği bölgede bulunan yenilenebilir kaynaklardan sağlanıp, fiber kablolarla bağlı olacak. 1 yıl gibi bir süre test edildikten sonra diğer adımlar için karar alınacak.

Microsoft Veri Merkezi

Posted in GündemTaggs:
Write a comment