Yükleniyor...

31 Aralık 2017
2017’de Ne İzledim?
2017’de Ne İzledim?

2017 yılı genel olarak pek tatmin edici geçmemiş olsa da film açısından en yoğun olduğum yıl oldu diyebilirim. Bu konuda ki düşüncelerimi buraya ekleyerek hem kendime not etmiş olur hem de denk gelene bir fikir sunmuş olurum. Tabi tüm izlediklerimi ekleyip listeyi sıkıcı bir hale getirmeyeceğim ancak bazı sıkıcı filmleri de ekleyip çeşitlendirmiş olacağım. Fazla yorum yaparak konuyu fazla uzatmayacağım. İyi okumalar.

Blade Runner 2049

Öncelikle bu yılın en iyisi olduğunu düşündüğüm, Blade Runner’ın devam filmi ile başlamak istiyorum. Bu film için kesinlikle ilk yorumum muhteşem ve gördüğüm en iyi devam filmi olduğudur. Bir çok kişinin aynı fikirde olduğuna eminim. Arrival filmiyle dikkatleri fazlasıyla üzerine çeken yönetmen Denis Villeneuve, bence kendisini zirveye çıkarmış oldu. Ryan Gosling ve ilk filmde başrol olan Harrison Ford ile ilgili oyunculuk açısından övgü şart.

It / O

Gerilim, korku tarzı filmleri izlemeyi hiç sevmem çünkü fazlasıyla sıradan ve hepsi aynı yorumunu yapabilirim. Ancak çıkarttığı tüm kitapları teker teker zevkle okuduğum Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan bu filmi kaçırmak ayıp olurdu. Tabi Stephen King’in önceki dizi ve film uyarlamalarını göz önünde bulundurarak izlemenin faydası da var. Tamamı açık ara rezaletti. E tabi birde kitaba bağlı kalınacak mıydı? Sonuç evet. Film başarılı mı? Evet. Öyleyse kesinlikle izlemeye değer. Sonunda güzel bir Stephen King uyarlaması izlemiş oldum. “Benimle gelirsen, sende uçarsın!”.

Wonder Woman

Öncelikle, DC filmi denildiğinde çekinerek izliyorum. Dc tarafından çıkartılan Suicide Squad, Batman ve Superman : Adaletin Şafağı, Green Lantern (Yeşil Fener) gibi filmlerden sonra çıkacak her süper kahraman filmine kaygıyla bakacağım. Ama Wonder Woman filmiyle beni geri kazandılar. Dc’de bulunan en güçlü kadın kahraman olan Wonder Woman, Dünya’yı ilk defa tanıyıp anlamaya çalışıyor ve bu da filmi eğlenceli hale getiriyor. En azından beni oldukça güldürdü. Filmde olumsuz bir yan bulmak zor. İzlemek değerli vaktinizi değersiz yapmayacaktır.

Bright

Başrolünde Will Smith olur da ben o filme kötü der miyim? Derim. Ama henüz bunu dememi sağlamadı. Bu film Netflix tarafından yapıldı. Elfler, insanlar, periler ve orklar aynı dünya’da. Zaten izlemek için başlı başına güzel bir sebep. Ben izlerken oldukça fazla eğlendim. 3 günde 11 milyon izleme yapan film bence kendini fazlasıyla kanıtladı. Muhteşem değil ancak kötü de değil.

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Uzayda geçiyor denilince izlememe gerek yok deyip geçiyorum genelde. Ama güzelse de sanırım en çok bu filmleri seviyorum. Uzun ancak akıcı ve efekt açısından oldukça kaliteli. Ayrıca Rihanna’ya özel yer ayırmak şart. Efsane! Luc Besson kesinlikle şaheser yaratmış. Sevdim ben seni. İzlerim yine.

Baby Driver (Tam Gaz) 

Aksiyon, güzel müzikler, kaliteli araba sürüşü, güzel oyunculuklar, eğlence, tempolu bir süreç, biraz aşk ve sıkılmamak. Film tamamını kapsıyor. Ayrıca günümüzde neden izleyeninin çok olduğunu bilmediğim “Çukur” adlı dizide bu filmden ufak tefek alıntılar yapmış görünüyor. Mesela Baby’nin film boyunca kulaklıkta müzik dinleyerek dolaşması. Bu arada Ansel Elgort oyunculuk açısından efsane. Şu filme kötü diyenleri anlamak çok güç. Kesinlikle izlemiyorlar ve boş yorum yapıyorlar.

Atomic Blonde (Sarışın Bomba)

Soğuk Savaş döneminde geçen bu film sağlam bir ajan filmi olmuş. Charlize Theron oyunculuğuyla bu uyarlamayı sağlam bir hale getirmiş. Dövüş sahneleri ise fazlasıyla etkileyici. Ajan nasıl olur? İşte cevabı. Birde Charlize olunca tadından yenmiyor.

Diğer İzlediklerim;

 • Thor – Ragnarok  : Kesinlikle izlenmeli.
 • Geostorm (Uzaydan Gelen Fırtına)  : Felaket filmleri arasında görsel ve aksiyon açısından en iyisi. İzlenmeye değer. Ancak tekrar izlemem.
 • Galaksinin Koruyucuları 2 : İlk filmde olduğu gibi müzikler ve espriler oldukça sağlam. Devam filmi olarak başarılı.
 • The Mummy (Mumya) : Oyunculara bakınca beklenti yüksek ancak karşılamıyor. Efekt açısından iyi, sıkılmadan izlenebilir ancak bir efsane olmadığı kesin.
 • Örümcek Adam – Eve dönüş : Çerezlik bir film. Marvel beklentimin çok altında bir film. Hatta çocuk filmine dönmüş diyebilirim. Yani ne bileyim.

 • Logan : Wolverine böyle mi veda edecekti. Bence IMDB puanı 4 olmalıydı. Bu veda değil karakteri bitirme filmi olmuş resmen. Çok boş vaktiniz varsa izleyebilirsiniz. Beklentimi karşılayamayınca film boyunca kendimi zor tuttum.

 • Hızlı ve Öfkeli 8 : Bir şeyi bu kadar uzatmanın manası yok. Tadı iyice kaçtı. Zorluyor ama olmuyor. Galiba 9 çıkınca izlemeyeceğim.
 • Justice League – Adalet Birliği : Komedi filmi değil ama arada bir güldürüyor. Aksiyon sahneleri beklenenin çok altında. Efekt ve aksiyon olarak fazla gömmek istemem ancak bunlar için izliyorsanız karşılığını veriyor. Filmde bulunan karakterlerin hikayelerini anlatarak bağlayayım derken filmin tadı kaçıyor. Böylece uzadıkça uzuyor. DC bence hala süper kahraman filmi çekmeye hazır değil. Filmde Gal Gadot oyunculuğu bir harika. Sonraki filmde her sahnede hiç bir şekilde eksik tutulmamalı. Gal Gadot için söylenecek çok söz varda buralara yetmez…
 • John Wick 2 : “Sizi tekrar görmek çok güzel Bay Wick.”. Aksiyon açısından iyi ancak bazen abartıya kaçmış. 3 gelsin 3, 3, 3.
 • Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast) : Müzikal film seviyorsanız durmayın izleyin. Yok sevmiyorsanız bir düşünün derim. Sevmiyorum ama yinede oyunculuk açısından ve konuya değinme açısından bakılırsa başarılı. Masallar, masallar…
 • Kabuktaki Hayalet : Animesini izlemedim ancak filmi Scarlett olmasa yarıya gelmeden kapatırdım. Aksiyon açısından güzeldi.
 • Yaratık (Alien : Covenant) : Prometheus filmini izledikten sonra izleyebilirsiniz. Orada aklınızda sorular kalacaktır ve bu filmde onları arayacaksınız. Bulacak mısınız? Yoo, ne arar cevaplar? Aksiyon açısından izlemeye değer. Bekleneni veremedi.
 • Kara Kule (The Dark Tower) : Yine bir başarısız Stephen King uyarlaması. İnanmıyorsanız başlamayın şu işe. Her önüne gelenin albüm çıkartması gibi oluyor böyle olunca. Kitabı okuyun kitabı. İzleyip vakit kaybetmeyin.

İzlemedim ancak ilerleyen zamanlarda izlerim dediklerimde ise; Dunkirk, Kapan (Get out) filmleri bulunmakta.

Umarım 2018’de daha sağlam filmler izlettirirler bize.

Posted in Ne İzledim?Taggs:
Write a comment